21 Eylül 2017 Perşembe

Eskişehir'de Öğrenci Olmak

  1 yorum
Üniversite kayıtları da bittiğine göre özellikle tercihini Eskişehir'den yana kullanan öğrenci kardeşlerime tecrübelerime ve alemci delikanlılığıma dayanarak güzel bir üniversite hayatı geçirmeleri için tavsiyelerle dolu ve bilgilendirici bu 4 başlıktan oluşan yazıyı yazmaya karar verdim.
eskişehir çarşı

Öncelikle ben bir İzmirli olarak İzmir'de okuma şansım olmasına rağmen tercihimi Eskişehir'den yana kullandım. Sanırım hayatımın en doğru kararı bu oldu.

Bu tercihi yapmamdaki en büyük faktör her öğrencinin de ilk düşünmesi gereken finansal durumlarım oldu. Çok paranız olmasa bile orta düzey bir gelire sahipseniz Eskişehir sizin için bir cennet.


BARINMA :

Durumunuz çok kötü bile olsa yurtta kalıp sadece KYK'dan aldığınız 400 TL'lik bursla bile rahat rahat geçinebilirsiniz. İstanbul'da ya da İzmir'de verdiğiniz kira paralarının yarısı ile Eskişehir'de evin tüm masraflarını karşılayabilirsiniz(Kira+ısınma+faturalar). Tabii kesin rakamlar ile konuşamıyor kendi gözlemlerim ile edindiğim ortalama rakamlar üzerinden bu yorumu yapıyorum. Kira fiyatlarının yanı sıra eşya konusunda da diğer şehirlerde çektiğiniz zorluğu çekmeyeceğinize eminim. Eğer denk getirirseniz üniversiteyi bitirip Eskişehir'den ayrılacak olan mezunların eşyalarıyla çok uygun fiyata evinizi düzebilirsiniz. Elden eşya bulamazsanız spotçularda her istediğinizi bulabilirsiniz.

E tabii eve çıkmak da ha deyince olmuyor. Eve çıkmak için her şeyden önce güvenilir bir ev arkadaşına ihtiyacınız var. Yok ben tek çıkarım kimseyle anlaşamam diyenler için başka tabii. Arkadaşı geçtim ilk kez geldiği memlekette "Abi ben ilk sene yurtta kalayım ortamı öğreneyim, arkadaş edineyim öbür sene çıkarız zaten." şeklinde düşünen arkadaşları da duyar gibiyim. Yurt konusu biraz sıkıntılı o da ha deyince olmuyor. Eğer yukarıdan bir torpile sahip değilseniz, bir Endonezyalı ve ya Ganalı değilseniz KYK(Kredi ve Yurtlar Kurumu) size kolay kolay kollarını açmayacaktır. Bu dediklerimi yurtta kalırsanız çok iyi anlayacaksınız, şimdilik geçiyorum :D.

Evde kalmak için koşullarınız el vermiyor, yanınızda güvenilir bir arkadaşınız yok ya da kendinize güveniniz yok. Yurda başvurdunuz o da olmadı. Geriye 2 seçeneğiniz kaldı: Özel yurtlar ve apartlar. Sizlere tavsiyem paranız varsa özel yurtta keyfinizi sürmeniz. Finansal olarak sıkıntılarınız varsa apartlar tam size göre. 2 ve ya 3 kişilik odalarda aylık 400 500 TL'ye 12 aylığına kontrat imzalayabilirsiniz. Fiyatlar apartın konumu konforu ve yemekli olup olmayışına göre elbette farklılıklar gösterecektir. Apartlar için de uçuk fiyatlar mevcut.


KAMPÜSLER :

Anadolu Üniversitesi 
Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir iki adet devlet üniversitesine sahip. Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi. Sizleri bu iki üniversiteyi karşılaştırarak kampüs ve eğitim hakkında bilgilendireceğim. Eğer Osmangazi Üniversitesi'nde okuyorsanız kampüs konusunda biraz hayal kırıklığına uğrayacağınız aşikar. Çok kötü olmasa da Anadolu Üniversitesi'nin kampüsü yanında sönük kalıyor. Anadolu Üniversitesi kampüsü Osmangazi Üniversitesi'ne oranla çok daha oturmuş ve tüm bölüm binaları tamamlanmış vaziyette. Osmangazi Üniversitesi kampüsünün bazı bölümleri hala inşaat aşamasında. Ben de Osmangazi Üniversitesi'nde okuyan biri olarak bunun sebebinin kampüsün içindeki devlet hastanesi olduğunu düşünüyorum. Güvenlik Anadolu Üniversitesi'ne oranla çok daha zayıf. Kampüse girerken kimse size kimlik sormuyor, herkes istediği gibi istediği araçla girip çıkabiliyor. Anadolu Üniversitesi'nde kampüse öğrenci kimliğiniz yanınızda olmadıkça girip çıkamıyor, kampüs içerisine sivil araçla giremiyorsunuz. Anadolu Üniversitesi şehirle iç içeyken Osmangazi Üniversitesi çarşıya tramvay ile 20-30 dklik bir mesafede. Fiziksel koşullar bu şekilde. Gelelim eğitime.


EĞİTİM:


Eğitim düzeyi ve kalitesini de yine iki üniversiteyi karşılaştırarak izah etmek istiyorum. Anadolu Üniversitesi sözel bölümlerde Türkiye'nin hatırı sayılır devlet üniversitelerinden(Hukuk, işletme vs..). Osmangazi Üniversitesi ise köklü eğitmen kadrosuyla sayısal bölümlerde Anadolu Üniversitesi'ne oranla açık ara önde ve yine Türkiye'de özellikle mühendislik ve tıp bölümü ile yadsınamaz bir konuma sahip. Teknik üniversitelerden sonra mühendislik alanında ilk sıralarda geldiğini düşünüyorum. Maalesef aradaki bu sayısal sözel farkı sosyalliği büyük oranda etkiliyor. Anadolu Üniversitesi gerek öğrenci kulüpleri gerek öğrenci karakteri ile daha sosyal bir üniversite. Ben bir Osmangazi öğrencisi olarak Anadolu Üniversitesi'nin kulüplerine kaydoluyor daha aktif, daha sosyal bir öğrencilik sürmeye çalışıyorum. Özellikle mühendislik okuyan sevgili sap kardeşlerime tavsiyem kendinize uygun kulüpler bulup kaydolun, kaynaşın.


ORTAM:

eskişehir barlar sokağı
Barlar Sokağı
Eskişehir'de bir öğrencinin ihtiyaç duyabileceği her mekan yürüme mesafesinde ve bu mekanların hepsi öğrenciye yönelik hizmet vermekte. Eskişehir'de toplam 5-6 adet club var. Gezmeye kalksanız hepsine girmeniz aylar sürecek kadar kafe, bar, meyhane var. 3 adet büyük avm mevcut. Bu mekanların hepsi birbirine ve merkeze yakın. Doğru bir noktada konaklamayı tercih ederseniz taşıtınız olmadan hem okula hem şehre, bahsettiğim mekanlara yürüyerek ulaşabilirsiniz. Clubların konumları dışında diğer avm, bar, pub, kafe, meyhane tarzı mekanlar 3 bölgeye ayrılmış durumda: Üniversite Caddesi(Bağlar), Barlar Sokağı ve Adalar. Osmangazi Üniversitesi tarafında yine bar ve kafeler mevcut  ancak şehrin kalbi bu saydığım 3 noktada atıyor. Genel olarak bilmeniz gerekenler bunlar. Gezilecek yerler ve mekan yorumları için daha ayrıntılı bir yazı ile karşınızda olacağım.

1 yorum :

  1. Bu kadar detaylı samimi ve faydalı bir analiz okumamıştım.Eskişehir öğrenciler için çok keyifli geçeceğini düşündüğüm bir öğrencilik yolculuğuna davet ediyor anladığım.Gezecek mekanların fazlalılığı ve insanlarının samimiyeti gerçekten cezbedici.Eskişehirde öğrenci olmak vardı şimdi :)

    YanıtlaSil